YENİ YIL PARTİLERİ

Bir yıl daha geride kaldı. Ailenizden çok iş arkadaşlarınızı gördünüz, yeni yıla girerken de onlarla birlikte olacaksınız belki. Ancak birçok firma zaten yeniyıla birkaç gün kala yılbaşı partisi yapıyor.

Bir firma için yeni yıl partisi, İnsan Kaynakları departmanının “iç müşteri memnuniyeti” anketi için en olumlu etkinliklerin başında gelir. Belli ki partide, iş değil eğlence konuşulur. Ancak bu eğlenceyi daha çok konuşmak için etkinliğin kalitesi büyük önem taşır. Sonuçta başka firmalarda çalışan arkadaşlarına “geçen hafta bizim şirket bir yılbaşı partisi yaptı” ile başlayan cümleler kurulacak. İşte bu noktada, çalışanınızın firmanız ile övünmesi, etkinliğinizin kalitesi ile doğru orantılı.

Ucuz olsun diye sıkış pıkış bir mekan mı seçtiniz ? Menüde daha az içki, daha çok salatalık mı var ? DJ kiralamak mı ?

Yapmış olmak için yılbaşı partisi düzenleyeceğinize, hiç bu işe girmeyin. Ucuz etin yahnisi çalışanlarınızın dilinde yıllarca konuşulur. Ancak çalışanlarınızın mutlu olmasına önem  veren bir firmaysanız, zaten işi uzmanına bırakmışsınız demektir.

Yılbaşı partisi en güzel Cuma akşamı olur. Hem işten biraz erken çıkılır, hem de Cuma günü zaten parti günüdür. İşyerine yakın bir mekan, mümkünse, tercih edilmeli. Hem zaman kaybetmemiş olursunuz hem de bütçeyi gereksiz şişirmekten kurtarırsınız. Mekan ne çok büyük ne de çok dar olmalı. Sonuçta davetlileriniz sohbet edebilecek mesafeyi bulabildiği gibi, dans etmek için masanın üstüne çıkmamalı.

Gelelim menüye. Bir düğünde oturma düzeni olur ancak parti demişken kokteyl masası ve elden ele dolaşan atıştırmalıklar yer almalı. Atıştırmalık demişken, eğer çalışanlarınızın alkole dayanıklı olmasını istiyorsanız, doyurucu alternatifler sunmalısınız. Yoksa bütün gün aç kalmış midelere inen alkol, partinin bir anda revire dönmesine neden olabilir.

Müzik tıkanmış bir sohbeti bile canlandırabilir. Bu nedenle müzik seçimini profesyonel ellere bırakmak, yükünüzü oldukça hafifletecektir. Tabi DJ seçerken referanslarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Yoksa yeni yıla arabesk müzikler eşliğinde girmeniz ihtimal dahilinde.

Son olarak hediye. Tüm yılbaşı partilerinde, odağı sahneye verecek, genel müdürün birkaç motivasyon cümlesi ile yeni yılı çalışanlarıyla karşıladığı ve sonunda bir çekiliş ile birkaç kişiye hediye verildiği bir kurgunuz olmalı. Böylece partide sıkılmış bir grup varsa bile, onları da hemen “olumlular” hanesine yazabilirsiniz.

Tabi bütün bu temel maddelerin arkasındaki detaylar, partinizin mükemmel olmasını sağlayacak. Tamamını uyumlu şekilde yönetmek ise bizim işimiz 🙂

Yeni yıl tüm iş hedeflerinizin tuttuğu, çalışanlarınız ile mutlu ve sağlıklı geçireceğiniz bir yıl olsun.

Leave a Reply

Close ()